Arama
Oturum aç
İlanlarınızı dgMarket.com.tr sitesinde yayınlamak ister misiniz?
tıklayınız...

Sıkça Sorulan Sorular

 • Biz kimiz?

  - Her yıl 1 milyon ilan
  - 160 den fazla ülke
  - 1.3 trilyon dolar değerinde yıllık iş hacmi ile
  dgMarket dünyanın en gelişmiş ve lider B2G (Business to Government) kamu ihale sitesidir.
  Şirketler için bir İHRACAT kapısıdır.

  dgMarket, Development Gateway, tarafından Dünya Bankası desteği ile 2003 yılında kurulmuştur. Başlangıçta Dünya Bankasının resmi tedarik sitesi olarak kurulan site yıllar içinde genişletilerek 160 ülkeye ulaşmıştır. Şirketimiz dgMarket in kuruluşundan buyana Türkiye temsilcisidir.

  Misyonumuz:
  - Tüm dünyadaki kamu ihale ve satınalma taleplerini tek çatı altında toplamak
  - İhale Postası - Otomatik e-posta alarm sistemi ile yeni iş fırsatları aramada harcanan zamanı en aza indirgemek
  - Şirketlere yeni ihracat fırsatları sunmaktır.

 • Ne tür ihaleleri yayınlıyoruz?

  İhale ve satınalma portalimizde;
  - Yaklaşık 160 ülkenin kamu ihaleleri
  - Avrupa Birliği üyesi ve aday ülke ihaleleri
  - Avrupa Birliği fonları ihaleleri
  - Kalkınma Bankaları ihaleleri: Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, EBRD, ADB, AfDB vb. yayınlanmaktadır.

  dgMarket / dunyaihale , TC Ekonomi Bakanlığı bilgi platformunda tavsiye edilmektedir.

 • Siteye ücretli abone olmadan hizmetlerin kapsamını nasıl görebilirim?

  Sitemizde geçmiş - güncel olmayan ilanlar kısıtlamasız olarak görülebilmektedir. Eski tarihli ilanları görüntüleyerek sitemizde ne kapsamda bilgiler olduğunu ücretli abone olmadan görebilirsiniz.
  Bunun için "Gelişmiş Arama" -> "İlan Durumu" -> "Hepsi" ni seçiniz ve eski tarihli ilanları seçerek görüntüleyiniz. Ayrıca arama sonuç sayfasında sol kolonda yer alan "Yayınlanma Tarihinden" güncel olmayan ilanları tıklayarak istediğiniz ilanların detayını görüntüleyebilirisiniz. Gelişmiş Arama

 • Şifremi Unuttum, sisteme giremiyorum.

  Aşağıdaki şifre yenileme linkini tıklayarak, sistemde kayıtlı olduğu şekilde e-posta adresinizi giriniz. Posta kutunuza gönderilen linki tıklayarak yeni şifrenizi 2 defa giriniz.
  Şifrenizi yenilemek için tıklayınız
  Gönderilen e-postayı alamıyorsanız lütfen bilgisayar ve server' ınızdaki spam klasörlerinizi kontrol ediniz.

 • İlan tipleri nelerdir?

  (önbilgi / pin) Ön Bilgi İlanı / Prior Information Notice or General Procurement Notice ; İlk bilgi ilanları veya periyodik belirtici ilanlar olarak da adlandırılmaktadır. İhalenin teklif davetinin çok yakında çıkacağını belirtmek amacıyla yayınlanır.
  (teklif / rfp) Teklif Talebi / Request For Proposal ; İhale İlanı, tedarikçilere teklif verme dokümanlarının hazır olduğunu bildirir ve işin kısa tanım, varsa bütçesi, son başvuru tarihi, temas mercii, ihale prosedürü vb. bilgileri içerir.
  (önytrlk / ppn) Ön Yeterlilik İlanı / Prequalification Notice (invitation for prequalification) ; Karmaşık ve detaylı teklifler istendiğinde, ön yeterlilik daveti (IPQ) yayınlanır. Kontrat için ön yeterlilik açıldığında, IPQ lar tedarikçilere ön yeterlilik elemesinin açıldığını bildirir ve başvurmaları için davet eder. Sadece ön yeterliliği geçen tedarikçiler kontrat için ileri bir tarihte teklif vermek amacıyla davet edilirler. İnşaat projeleri, anahtar teslim fabrika projeleri ve bilgi işlem teknoloji sistemleri gibi karmaşık bazı ürünler için ön yeterlilik sıkça kullanılmaktadır.
  (niyet / rei) Niyet Başvurusu Talebi / Requests for Expressions of Interest ; Niyet Başvurusu Talebi danışmanlık firmalarına istenilecek olan danışmanlık hizmetleri hakkında genel bilgileri sağlar ve bu hizmetleri yerine getirme kapasiteleri hakkındaki bilgileri sunmaları için firmaları davet eder. Bu bilgiler, resmi teklif talebinde kullanılacak nitelikleri uygun firmaların kısa listesinin hazırlanmasında kullanılır.
  (sonuç / ca) Sonuç İlanı / Contract Awarded ; Teklif değerlendirmeleri sonuçlandığında, ihaleyi düzenleyen kurum kazanan teklifi ilan eder. Sonuç ilanı, kazanan tedarikçinin adı ve kontratın parasal değeri vb bilgileri içerir.
  (müzyde / acn) Müzayede-Açık Arttırma / Auction; an announcement about a reverse auction

 • Basit veya detaylı aramayı nasıl yapabilirim?

  1. Arama kısmına anahtar kelime(ler) inizi giriniz ve ülkeyi seçiniz.
  2. Çıkan kategori sonuçlarından size uygun bir ilanı seçiniz.
  3. Bu ilandaki Ürünler/İşler/Hizmetler bölümündeki 8 haneli CPV kodlu ve tanımı üzerini tıklayarak o ülkedeki o kodla olan tüm ilanları görebilirsiniz.
  4. Dilerseniz sayfadaki "E-posta alarmı yarat" seçeneğini tıklayarak otomatik e-posta alarmı yaratabilirsiniz.
  Kelime arama sistemi örnekleri:
  1) Tırnaksız: Yol işleri ... İçinde "yol" ve/veya "işleri" geçen tüm ilanları gösterir.
  2) Tırnak içinde: "Yol işleri" ... İçinde sadece "yol işleri" yer alan ilanları gösterir.
  Lütfen, doğru eşleşme için kelime boşluklarını ve takılarını deneyerek test ediniz.
  Sitemizin gelişmiş arama motoru google benzeri özelliklere sahiptir
  Birden fazla arama kelimesi girmeniz halinde, site arama motoru girdiğiniz tüm kelimelerin olduğu ilanları listeleyecektir. Örneğin; yol işi için dokümanın içinde "yol" ve "iş" kelimeleri içeren tüm ilanları listeler, yani yol AND iş anlamındadır. Eğer kelimeleri veya cümleyi olduğu gibi birlikte aramak istiyorsanız lütfen tırnak içinde yazınız. Örneğin; "yol işi". Bu durumda içinde "yol işi" yanyana olarak yer alan ilanları listeler. Ayrıca arama kelimelerinizin her birinin yer aldığı ilanları dökmek istiyorsanız kelimelerin arasına OR koyunuz. Örneğin; yol OR iş. Bu durumda içinde "yol" veya "iş" geçen tüm ilanlar listelenecektir. Arama performansını arttırmak için tırnak " ", AND, OR araçlarını kullanmayı ihmal etmeyiniz ve AND , OR bağlaçlarını İngilizce olarak yazınız.

  Sitemizde ayrıca detaylı arama seçeneği mevcuttur. Gelişmiş Arama

 • Arama yaptığımda veya e-posta alarmı yarattığımda neden konuyla ilgisiz ilanları da gösteriyor?

  Bunun iki sebebi vardır:
  1) Girdiğiniz anahtar kelimeler, tüm ilan veri bankamızda taranır ve içinde bu kelimeler olan tüm ilanlar listelenir. Site içi arama motorumuz google gibi çalışır.

  2) İhaleler bazen çok kalemli ürün veya hizmet paketlerini içerebilmektedir. Sistemimizde ilan başlığı olarak ilk kalem otomatik olarak atanmaktadır. Aradığınızın diğer kalemlerde yer alabileceğini göz ardı etmeyiniz.

 • İhale Postası, otomatik E-posta alarmı bana ne kazandırıyor?

  dgMarket ’in amacı, iş fırsatlarını size olabildiğince hızlı ve verimli ulaştırmaktır. Bunun en hızlı yöntemi otomatik alarm sistemi oluşturmaktır. İş konunuza uygun otomatik e-posta alarmı yaratarak, aramada vakit kaybetmeniz engelleyebilir ve böylelikle tüm zamanınızı işleri kazanmak için harcayabilirsiniz. Sınırsız sayıda e-posta alarmı yaratabilirsiniz.

 • E-posta alarmı nasıl yaratırım ve nasıl yönetirim?

  İş konunuza uygun kelimelerle veya kategorileri tıklayarak bir arama yapınız. Çıkan sonuçlardan size en uygun ilanı veya kategoriyi bulunuz. Bu kategorideki ilanlardan otomatik olarak haberdar olmak istiyorsanız, sayfadaki “E-posta alarmı yarat” linkine tıklayınız.

  E-posta alarmlarınızı görmek ve ayarlamak için "Alarmlar"ı tıklayınız. Açılan sayfada seçmiş olduğunuz arama kriterlerini içeren tüm kayıtlı e-posta alarmlarınızı görebileceksiniz. "Haber verilsin mi?" kutusundaki işareti kaldırarak bu bilgilerin size gelmesini durdurabilir ve aynı zamanda kayıt ettiğiniz arama sonuçlarının sistemimizin hafızasında saklanmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz "Sil" kutusunu işaretleyerek ve "Güncelle" tuşuna tıklayarak e-posta alarmlarınızı tamamen silebilirsiniz. Sınırsız sayıda e-posta alarmı yaratabilirsiniz.

  Uyarı: Sitemize hergün binlerce, yılda 1 milyon ilan girilmektedir. Bu nedenle alarmlarınız ne kadar detaylı ve doğru oluşturulur ise, o kadar uygun ilan alacaksınız. Aksi durumda e-postanızı gereksiz yere dolduracaksınız.

 • İlan görüntülemesinde sınırlama var mı?

  Sitemizde uygulanan kontör sınırlaması özellikle rakip firmaların sitemizden izinsiz bilgi transferini engellemek ve ihtiyaç duyulan görüntüleme kadar servis bedeli için oluşturulmuştur.

  Aboneliğiniz ile birlikte aylık kontör hesabınıza otomatik olarak yüklenecektir.
  Tam abone olan kullanıcılarımızın "hesabınız dolu" uyarısı aldığında bizi bilgilendirmesini rica ederiz. Ücretsiz olarak yeni kontör hesabınıza yüklenecektir.

 • Sonuç ilanlarını, ihaleyi kazanan firmaları görebilir miyim?

  Development Gateway şeffaflık politikası kapsamında sonuç ilanlarını ücretsiz olarak görebilirsiniz. Özellikle alt yüklenici veya mal/hizmet sağlayıcısı iseniz kazanan firmaların iletişim bilgilerine direkt ulaşabilirsiniz. Eğer uluslararası çalışıyor ve ihracat yapıyor veya yapmayı planlıyorsanız kazanan firmaların iletişim bilgilerinin sizlere büyük katkısı olacaktır. Sonuç ilanlarında o iş için istenilen mal ve hizmet bilgilerinin detayları da yer almaktadır, sonuçları toplu olarak görmek için "Gelişmiş Arama> İlan Tipi > Sonuç İlanı seçeneğini işaretleyiniz. Diğer boşlukları dilediğiniz şekilde doldurunuz.

 • Yabancı dildeki metinleri online tercüme imkanım var mı?

  Sitemizde online tercüme hizmeti Türkçe dahil birçok dil için mevcuttur. Bu araç ile ilanın tamamını bir tık ile online tercüme ettirebilirsiniz. Çeviri sistemimize ekli google tercüme desteği yapılmaktadır.

 • Satınalma taleplerimi sitenizden ücretsiz yayınlayabilir miyim?
  İlan yayınlayarak ne kazanabilirim?


  dgMarket, kurumların/şirketlerin mal veya hizmet taleplerini sisteme girmerine imkan sağlamaktadır. Adınıza açılacak özel bölüme ilan girebilirsiniz. Bu hizmet "ÜCRETSİZ" dir, ancak Giriş Yetkisi almanız gerekmektedir.

  Giriş Yetkisi almak için aşağıdaki adımları izleyiniz;
  1. Sisteme üye olunuz -ücretsizdir-
  2. Üye girişi login (e-posta ve şifreniz) yapınız
  3. Araçlar kısmında "Kayıtlı Alıcı Olmak İstiyorum" linkini tıklayınız. “Alıcı Kayıt Formu” na bilgilerinizi giriniz
  4. Kaydınız bize otomatik olarak ulaşacaktır.
  Girişiniz tarafımızca onaylandıktan sonra ilanlarınızı Ana Sayfa daki "Kayıtlı Alıcıyım: İlan yayınlamak istiyorum " linkinden girmeye başlayabilirsiniz

  Portalimizde ilan yayınlayarak;
  - Tedarikçi zincirinizi genişletebilirsiniz
  - İlanlarınızı yabancı dil ile girmeniz halinde yabancı tedarikçilerin de size ulaşmasını sağlayabilirsiniz
  - Daha çok alternatifle ve daha ekonomik çözümlere ulaşabilirsiniz
  - Dünya genelinde geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşan bu ilanlar ile firmanızın veya ürünlerinizin dolaylı reklamını yapabilirsiniz

 • Nasıl satınalma ilanı girebilirim?

  İlan giriş sistemini online olarak ve üçüncü bir şahsa ihtiyaç olmadan yönetebilirsiniz. Her türlü değiştirme ve yenilemeyi kendiniz yapabilirsiniz.
  İlanlarınızı Türkçe veya İngilizce veya dilediğiniz dilde yayınlayabilirsiniz.
  Eğer İngilizce yayınlarsanız tüm dünya kullanıcıları tarafından okunabilecektir.
  Tüm ilan giriş dataları Washington merkez server' larımızda saklanmaktadır. Washington ile 7 saat, saat farkımız mevcuttur. Bu itibarla ilanların normal sitede gözükmesi -upload edilmesi- bazen bir günü bulmaktadır.
  Öncelikle birkaç deneme yapmanızı tavsiye ederiz. Daha sonra bunu silebilirsiniz.

  Aşağıda ihale giriş adımları mevcuttur. Ancak her aşamada detaylı bir yardım menüsü vardır.
  Herhangi bir sorunuz olduğunda lütfen temas etmekten çekinmeyiniz.

  İLAN GİRME ADIMLARI
  1. Önce sisteme e-posta ve şifrenizle giriniz
  2. Ana Sayfa daki "Kayıtlı Alıcıyım: İlan yayınlamak istiyorum " linkinden girmeye başlayabilirsiniz
  3. Listenden Şirketinizi veya Kurumunuzu Seçiniz
  4. Size ait yönetici paneli ekrana gelecektir. Buradan size ait bilgileri değiştirebilir veya yeni ilan ekleyebilirsiniz
  5. Boşluklarda kurumunuzun adı, adresi vb otomatik olarak gelecektir
  6. İlan bilgilerini word veya notepad den kes yapıştır yaparak ekleyebilirsiniz
  7. Dolduracağınız her alanın yanında “?” olarak yardım menüleri mevcuttur

  İlan girişinin önemli kısmı CPV (ürün/hizmet) kodlarının girilmesidir. Sistemimizde 12.000 ürün/hizmet kodu vardır. Bu Avrupa Birliğinin oluşturduğu ve tüm dünyada kullanılan kod sistemidir. İş/ürün/malzeme ad veya adlarını girerek CPV kod larına ulaşabilirsiniz. İş paketi birden çok işi içerebilir. Bu takdirde her bir işin CPV kodunu girebilirsiniz.
  DETAYLI KODLARDA ZORLANIRSANIZ CPV KODU İÇİN İLAN KONUNUZUN GENEL CPV KODUNU SEÇEBİLİRSİNİZ.

 • Kişisel bilgilerimi (e-posta adresi, şifre vb.) değiştirebilir miyim?

  Sistemdeki tüm kişisel bilgilerinizi ana sayfadaki "Hesabım" kısmından değiştirebilirsiniz. Öncelikle mevcut kaydınız ile sisteme giriş yapınız ve hesabım linkini tıklayarak bilgilerinizi dilediğiniz şekilde değiştiriniz. Sitedeki şifreniz, e-posta adresinizi görüntülemek için kullandığınız şifre ile aynı olmak zorunda değildir.

 • Aynı e-posta ve şifre ile birden çok kişi sisteme aynı anda girebilir mi?

  Evet. İster ücretsiz üye isterse abone olarak, giriş bilgilerinizi paylaşmayı kabul etmeniz halinde, aynı anda aynı e-posta ve şifre ile birden çok kullanıcı sisteme girebilir. Tüm kullanıcıların ayrı ayrı abone olmasına gerek yoktur.

 • dgMarket.com ve dgMarket.com.tr ve dunyaihale.com siteleri arasında bir farklılık var mı?

  Hayır, hepsi aynı data bankasını kullanmaktadır. Kullanılan dile özel site ismi konmuştur.

  Yerel sitelerimiz olan dgMarket.com.tr ve dunyaihale.com da ilave olarak:
  1) Uluslararası abonelik yanında yerel abonelik seçeneği mevcuttur
  2) Yerel sitemizde Türk kullanıcılarına özel indirimli fiyat politikası belirlenebilmektedir
  3) Türkçe veya İngilizce e-posta alarmları yaratılabilmektedir